Twoja drewniana podłoga zasługuje na cyklinowanie

Twoja drewniana podłoga zasługuje na cyklinowanie

Od wieków drewniane podłogi są synonimem elegancji i wyrafinowania. Zachwycają i dodają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i przytulnego klimatu. Również współcześnie są wyjątkowo często wybierane jako wykończenia mieszkań lub domów. Przyciągają uwagę, a do tego są coraz chętniej wybierane przez architektów wnętrz. Poza pięknym wyglądem, drewniane podłogi charakteryzują się również wysoką wytrzymałością. Mogą one zdobić posadzki przez dziesiątki lat, jednak wymaga to inwestowania w odpowiednią pielęgnację, jaką jest cyklinowanie podłóg. Czym jest i jakie daje efekty ten zabieg?

Czym właściwie jest cyklinowanie podłóg?

Wykończenie posadzki drewnianą, elegancką i przytulną podłogą to przysłowiowa kropka nad „i”, która nadaje wnętrzu niezwykłego charakteru. Jest to inwestycja dość droga, jednak bardzo efektowna, a sama podłoga może służyć przez długie lata nadal świetnie się prezentując. Aby zachować piękny wygląd takiej podłogi konieczne jest wykonywanie co jakiś czas cyklinowania podłogi (https://aplauz.net.pl/cyklinowanie-parkietu/). Pozwala to nie tylko, na renowację wyglądu podłogi, ale również zachowanie jej właściwości użytkowych.

Samo cyklinowanie podłogi polega na zdzieraniu bardzo cieniutkich warstw powłoki drewna, która wcześniej została pokryta lakierami, woskami lub olejami. Na kondycję podłogi wpływ ma również jej codzienne użytkowanie. Może ono powodować powstawanie rys, dziurek, pęknięć i innych mikrouszkodzeń, które usuwane są podczas cyklinowania parkietu.

Na co zwrócić uwagę przed cyklinowaniem podłogi?

Cyklinowanie podłogi wymaga specjalistycznego sprzętu oraz fachowej wiedzy i umiejętności. Sama usługa polega na kilkukrotnym zdzieraniu bardzo cienkich warstw drewna klepek podłogowych. Ilość poszczególnych, pojedynczych cyklinowań jest jednak uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim ważny jest stopień zniszczenia podłogi, ilość drobnych rys, wgnieceń, czy dziurek. Średnio zaleca się wykonanie od 3 do 5 powtórzeń, za każdym razem zmieniając gramaturę papiery ściernego na cykliniarce. Grubość takiego papieru dopasowana jest nie tylko do ilości etapów cyklinowania, ale również do rodzaju i właściwości drewna. Po cyklinowaniu podłogi jest ona gotowa do przyjęcia nowych środków zabezpieczających w postaci lakieru, wosku lub oleju.

Podłoga jak nowa, czyli o zaletach cyklinowania

Cyklinowanie jest usługa fachową i konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, aby nie zniszczyć jeszcze bardziej podłogi. Sam zabieg ma wiele zalet, dlatego jest najczęściej wybieraną formą odnawiania parkietów. Przede wszystkich spływa ono na odnowienie wyglądu drewnianej podłogi poprzez usunięcie zabrudzeń, drobnych ubytków i rys oraz starych warstw lakierów i środków konserwujących. Jednocześnie wyrównuje powierzchnię parkietu i umożliwia nadanie podłodze zupełnie nowego wyglądu, dzięki możliwości zabarwienia klepek na wybrany kolor lakieru, wosku lub oleju. Cyklinowanie parkietu łączy się również ze zdecydowanie niższymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku wymiany całej podłogi.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment